Monitoring domu, posesji, kamery w domu.
Monitoring wizyjny domu
Obecnie monitorowane są sklepy, firmy, parkingi, osiedla, a nawet całe miasta, kolejnym miejscem, które należy monitorować są nasze domy.
Foto: PUBLINK / budnet.pl
Monitoring domu zapewnia nam większe poczucie bezpieczeństwa. Możemy monitorować parking przed domem lub garaż czy bramę wjazdową, drzwi wejściowe i teren wokół domu.
Monitoring domu może zapobiec wandalizmom, rozbijaniu szyb, malowaniu graffiti na murze, kradzieży lub dewastacji samochodu. Ewentualne materiały z monitoringu mogą pomóc policji w ściganiu sprawców tych wandalizmów. Dzięki instalacji monitoringu możemy także wynegocjować większe zniżki przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia domu jest zainstalowanie i zintegrowanie dwóch systemów zabezpieczeń mianowicie alarmu i monitoringu, takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed niechcianymi intruzami, a w razie włamania będziemy poinformowani przez system alarmowy. Natomiast system monitoringu pozwoli nam obejrzeć sytuacje i wykorzystać nagrania z kamer do ścigania przestępców.
Do systemu monitoringu domu potrzebne są kamery kolorowe oraz rejestrator dvr i oczywiście przewody do połączenia tych urządzeń. Kamery w zależności od tego czy będą stosowane wewnątrz czy na zewnątrz, dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne, jeżeli kamery będą skierowane w miejsca nie oświetlone trzeba będzie użyć
kamery dzień/noc lub
kamery z oświetlaczem IR, które pozwalają na rejestrację obrazu w ciemności. Natomiast przy wyborze rejestratora musimy określić z ilu kamer będzie on nagrywał obraz, może on być 4, 8 lub 16. Rejestratory różnią się jakością nagrywanego obrazu oraz kompresją. Obecnie najlepszą jest H.264, jeżeli zależy nam na tym, aby obraz z rejestratora można było oglądać przez Internet musimy pamiętać, aby był on wyposażony w wejście LAN.
Kupując kamerę przemysłową trzeba dobrze określić w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Bardzo istotne jest to czy rejestracja obrazu "widzianego" przez kamerę będzie odbywała się w dzień, w nocy czy może w obu sytuacjach dlatego należy dobrać odpowiednią kamerę, a także obiektyw.
Wybierając kamerę stajemy przed wyborem czy zastosować kamerę kolorową standardowej czy podniesionej rozdzielczości. Obecnie w większości przypadków klienci decydują się na wybór perfekcyjnych pod względem jakości kamer megapikselowych IP, które oferują niedostępną dotąd jakość obrazu oraz ilość szczegółów. Zastosowanie kamer tego typu pozwala na dokonywanie dodatkowych operacji na zarejestrowanym materiale w tym wielokrotnych zbliżeń cyfrowych i analizy pod kątem znaków rozpoznawczych lub interesujących operatora szczegółów. Ze względu na obserwację poglądową dużo lepsze efekty uzyskuje się stosując system oparty na kamerach megapikselowych. System taki pozwala na lepszą obserwację szczegółów, dlatego lepiej spełnia wymagania np. przy obserwacji tłumu na ulicy, klientów w supermarketach. Jest on jednak mniej czuły od kamer niskiej rozdzielczości.
Istotnym parametrem kamery jest rozmiar przetwornika CCD. W kamerze ma wpływ na kąt widzenia. Stosowanie obiektywu o formacie większym, niż format przetwornika kamery, powoduje zmniejszenie kąta widzenia. Taka kombinacja daje z kolei zwiększoną rozdzielczość oraz jakość obrazu, ponieważ wykorzystywany jest w niej tylko środek obiektywu, gdzie elementy optyczne są oszlifowane z większą precyzją. Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości - do 580 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych.
Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych szczegółów. Takie
kamery o podwyższonych parametrach, wyposażone w dobrej klasy obiektyw i obudowy z grzałkami wyposażonymi w termostat na pewno nie zawiodą oczekiwań i zapewnią uzyskanie dobrego obrazu w każdych warunkach. Ze względu na charakter obserwowanego obiektu tzn. dzieci i młodzież należy uwzględnić kamery, które mogą być narażone na przypadkowe lub celowe uszkodzenia.
W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń, stosować dodatkowe obudowy, które uniemożliwią np. zmianę położenia pierścienia ostrości obiektywu. Stabilne uchwyty - które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką.
Dużo lepsze efekty daje zastosowanie uchwytów metalowych skręcanych "tradycyjną śrubą", niż tanich, plastikowe uchwytów z przegubem kulowym.
W przypadku sufitowych kamer kopułowych warto stosować wandaloodporne obudowy z poliwęglanu.
Stosując monitoring na np. placach zabaw i parkingach placach targowych trzeba uwzględnić, że kamera pracuje w zmiennych warunkach (opady deszczu, mróz) dlatego na zewnątrz polecamy stosować do kamer obudowy zewnętrzne z grzałkami i termostatem.
Sprawą podstawową jest dobranie do każdego konkretnego zastosowania odpowiednich obiektywów. Nieprawidłowy wybór obiektywu może spowodować złe działanie całego systemu.
- Obiektywy z przysłoną automatyczną używane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, gdzie panują zmieniające się warunki oświetlenia.
- Obiektywy z przysłoną ręczną są używane zazwyczaj dla zastosowań wewnętrznych, gdzie poziom światła pozostaje stały. Oprócz tego że zdecydujemy się na rodzaj przysłony to musimy stanąć przed wyborem długości ogniskowej obiektywu.
Długość ogniskowej obiektywu jest związana bezpośrednio z kątem widzenia, który ma być osiągnięty.
Małe długości ogniskowych dają szerokie kąty widzenia. Duże długości ogniskowej dają wąskie kąty widzenia.
Tak więc, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych.
W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu, posiadają dużo więcej funkcjonalności i najczęściej są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przed uszkodzeniem fizycznym oraz bardzo intensywną eksploatacją non stop.
Ważnym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, intuicyjne menu ekranowe.
Prawidłowy dobór różnego typu złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych jest wbrew pozorom niezwykle istotnym zadaniem dla każdego instalatora systemu CCTV. Źle dobrany przewód lub zasilacz zbyt niskiej mocy może skutecznie unieruchomić nawet najbardziej zaawansowany układ.
Przewody:
Najpopularniejsze przewody CCTV koncentryczne stosowane w CCTV.
- Przewody jednożyłowe. Stosowane są do transmisji wizji z kamery, w przypadkach, gdy zasilanie poprowadzone jest niezależnie.
- Przewody ze zintegrowanymi z żyłami zasilającymi. W przypadku prowadzenia linii zasilającej równolegle do sygnału wizyjnego warto skorzystać z przewodu YAP 75-0,59/3,7+2x0,5 przewód posiada powłokę z PCV.
Zasilanie:
Zasilanie kamer przemysłowych to temat, który stanowi on często główną przyczynę wadliwie działającego systemu. Oferowane przez nas kamery zasilane są napięciem stałym 12V, oraz napięciem 230V.
Zasilanie 12V jest niewątpliwie najczęstszym zasilaniem wykorzystywanym w systemach telewizji przemysłowej. Przy doborze zasilacza w systemie telewizji przemysłowej bardzo ważne jest aby dobrać zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej. Najczęściej stosowane kamery pobierają ok 150mA a z oświetlaczem podczerwieni ok 700mA.
Zasilanie kamer przemysłowych 230V AC.
Do zalet zasilania na 230V niewątpliwie można zaliczyć odległość, na jaką można przesłać to napięcie jak i powszechna dostępność sieci w instalowanych obiektach. Na tym jednak zalety zasilania tym napięciem się kończą. Wadą tego typu zasilania są na pewno względy bezpieczeństwa takiej instalacji.
Sieci bezprzewodowe
Sieci światłowodowe
Monitoring
Sieci LAN