Zapisz się do naszego
darmowego newslettera Zapisz się



Seriws komputerów - zdalna pomoc

Monitoring wizyjny miasta

Monitorowanie miasta nie jest łatwe w realizacji ze względu na konieczność rozmieszenia dużej ilości kamer przemysłowych rozmieszczonych na obszarze miasta, które muszą znaleźć się w dużych odległościach od siebie. W przypadku miast i rozległych terenów kłopotliwe jest stosowanie konwencjonalnych systemów CCTV opartych na kamerach przewodowych. Aby uniknąć minusów wynikających ze stosowania instalacji przewodowej telewizji CCTV możemy zastosować kamery IP oraz video serwery, które umożliwią nam komunikację między centrum dozoru, a kamerami za pośrednictwem Internetu. Wystarczy, że skonfigurujemy odpowiednio naszą kamerę IP i podłączymy ją do Internetu. Wbudowany serwer www pozwoli nam na szybką i łatwą konfigurację kamery oraz odczyt obrazu przez Internet. Po skonfigurowaniu wszystkich kamer i przetestowaniu możemy już prowadzić monitoring miasta.

portland_miasto1


Podstawowe korzyści z monitorowania miast:

kontakt
=> znaczny wpływ na prewencję i zmniejszenie liczby zdarzeń niebezpiecznych na terenie gdzie zainstalowano monitoring wizyjny w tym napadów, rozbojów i kradzieży, jak wynika z badań spadek przestępczości może wynosić od 25% nawet do 75% w miejscach objętych nadzorem kamer

=> budowanie pozytywnego wpływu na wizerunek miasta, dzięki możliwości udostępnienia obrazu online na miejskiej stronie internetowej oraz serwisach partnerskich podnosi się dostępność miasta dla turystów i osób zainteresowanych przyjazdem

=> możliwość udostępnienia infrastruktury na potrzeby transmisji i zabezpieczenia plenerowych imprez kulturalnych i rozrywkowych, mamy możliwość wykorzystania kamer monitoringu do podniesienia bezpieczeństwa a za razem do ułatwienia organizacji wydarzenia przez organizatorów oraz umożliwienia podglądu na żywo poprzez sieć Internet

=> podniesienie poziomu wiedzy na temat warunków i sytuacji w najważniejszych rejonach miasta dla służb organizacyjnych, porządkowych i partnerów

Telewizja przemysłowa w mieście - dowiedz się więcej:

Monitoring IP

W miastach, gdzie zachodzi potrzeba rozmieszczenia infrastruktury kamer na dużych odległościach od centrum danych, najdogodniejszym sposobem komunikacji urządzeń jest sieć Internet czyli CCTV w sieci IP. W grę wchodzi wykorzystanie połączeń telekomunikacyjnych opartych o infrastrukturę sieci lokalnych zbudowanych na skrętce - kablu typu UTP oraz na przewodzie światłowodowym. Do komunikacji między urządzeniami na dużo większe odległości można zastosować sieć WiFi skonstruowana z wykorzystaniem punktów dostępowych (Access Point), które spełniają rolę połączeniową pomiędzy oddalonymi od siebie sieciami. Jest również możliwość komunikowania urządzeń za pomocą globalnej sieci internetowej. Przy możliwości dodatkowego wykorzystania funkcji oferowanych przez kamery wysokiej rozdzielczości - kamery megapikselowe, a w miejscach gdzie zachodzi potrzeba sprawnego manipulowania kierunkiem i polem widzenia kamery - kamery szybkoobrotowe sterowane za pomocą sterowników do kamer PTZ.

Wideoserwery i transmisja radiowa

Z gamy dostępnych rozwiązań poznaliśmy już zalety stosowania monitoringu IP. Kolejnym ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem znajdującym zastosowanie przy monitoringu miasta są bezprzewodowe zestawy nadawczo odbiorcze 5,2GHz i 5,8GHz CAMsat, umożliwiające radiową transmisje obrazu z kamer do rejestratora. Zestaw składający się z nadajnika i odbiornika bardzo dobrze sprawdza się w gęstej zabudowie miejskiej. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie zestawu firmy CAMsat CDS5021h działającego na częstotliwości 5,2 GHz, możemy łączyć się z rejestratorem na odległość nawet 2km, urządzenie ponadto posiada system kodowania transmisji, jest odporny na zakłócenia dużych sieci energetycznych i internetowych, zapewnia transmisje obrazu w pełnej rozdzielczości PAL przy 25 klatkach na sekundę. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznych kamer przewodowych i podłączenie ich do video serwera, który następnie podłączamy do Internetu. Video serwery mogą obsługiwać kilka kamer i jednocześnie przesyłać sygnały z wszystkich kamer.

Monitoring miasta staje się o wiele prostszy przy wykorzystaniu wideo serwerów wyposażonych we wbudowane serwery www, klient FTP i PPPoE umożliwiające komunikację z kamerami i samym serwerem video przez sieć globalną oraz oglądanie obrazu z kamer z poziomu przeglądarki www. Te same zaawansowane funkcje sieciowe oferuje obecnie najnowsza i najdynamiczniej rozwijająca się technologiczna gałąź monitoringu wizyjnego - monitoring IP, oparty o infrastrukturę sieci TCP/IP zbudowanych w oparciu o skrętkę UTP. Bardzo istotną zaletą nowoczesnych urządzeń jest nieosiągalna dotychczas jakość obrazu z dużo większą ilością szczegółów a także większe możliwości zapisu i analizy zgromadzonych danych, które po bezstratnej kompresji mogą zredukować swoją pierwotną objętość o ponad kilkaset procent.

Kamery przemysłowe CCTV

Kupując kamerę przemysłową trzeba dobrze określić w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Bardzo istotne jest to czy rejestracja obrazu "widzianego" przez kamerę będzie odbywała się w dzień w nocy czy może w obu sytuacjach, dlatego należy dobrać odpowiednią kamerę, a także obiektyw. Ponadto nie bez znaczenia jest cel jaki ma spełniać dany punkt dozorowy, czy ważne będą szczegóły i identyfikacja osób czy raczej ogólny kadr. Wszystkie takie informacje są niezwykle istotne dla decyzji o typie i parametrach technicznych kamer, które będą jednym z podstawowych elementów systemu monitoringu.

Kamera-szybkoobrotowa


Wybierając kamerę stajemy przed wyborem czy zastosować kamerę kolorową standardowej jakości czy kamerę megapikselową. Dodatkowym pytaniem na etapie doboru kamer będzie to czy kamera ma mieć statyczny-skierowany kadr pola widzenia, czy raczej ma pozwalać na pełny obrót o 360 stopni, za pomocą panelu sterowniczego umiejscowionego w centrum monitoringu. Ostateczna decyzja zależy od wymagań konkretnych miejsc, jakie mają być poddane monitoringowi dozorowemu, warunkami oświetlenia oraz wymagana ilość szczegółów w rejestrowanym obrazie.

Istotnym parametrem kamery jest rozmiar przetwornika CCD. W kamerze ma wpływ na kąt widzenia. Stosowanie obiektywu o formacie większym, niż format przetwornika kamery, powoduje zmniejszenie kąta widzenia. Taka kombinacja daje z kolei zwiększoną rozdzielczość oraz jakość obrazu, ponieważ wykorzystywany jest w niej tylko środek obiektywu, gdzie elementy optyczne są oszlifowane z większą precyzją.

Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości - do 580 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych, jednak coraz częściej doceniane są wspomniane już kamery megapikselowe. Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości do kilku megapikseli pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych szczegółów i lepszą skuteczność w wyjaśnianiu zdarzeń.

W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń, stosować dodatkowe obudowy, które uniemożliwią np. zmianę położenia pierścienia ostrości obiektywu. Stabilne uchwyty - które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką. Dużo lepsze efekty daje zastosowanie uchwytów metalowych skręcanych "tradycyjną śrubą", niż tanich, plastikowe uchwytów z przegubem kulowym. W przypadku sufitowych kamer kopułowych warto stosować wandaloodporne obudowy z poliwęglanu. Stosując monitoring na np. placach zabaw i parkingach placach targowych trzeba uwzględnić, że kamera pracuje w zmiennych warunkach (opady deszczu, mróz) dlatego na zewnątrz polecamy stosować do kamer obudowy zewnętrzne z grzałkami i termostatem.

Obiektywy do kamer CCTV

ObiektywFujinon-megapikselowy


Sprawą podstawową jest dobranie do każdego konkretnego zastosowania odpowiednich obiektywów do kamer CCTV. Nieprawidłowy wybór obiektywu może spowodować złe działanie całego systemu.
  • Obiektywy z przysłoną automatyczną używane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, gdzie panują zmieniające się warunki oświetlenia.
  • Obiektywy z przysłoną ręczną są używane zazwyczaj dla zastosowań wewnętrznych, gdzie poziom światła pozostaje stały. Oprócz tego że zdecydujemy się na rodzaj przysłony to musimy stanąć przed wyborem długości ogniskowej obiektywu.

Długość ogniskowej obiektywu jest związana bezpośrednio z kątem widzenia, który ma być osiągnięty. Małe długości ogniskowych dają szerokie kąty widzenia. Duże długości ogniskowej dają wąskie kąty widzenia. Tak więc, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych.

Monitory do podglądu obrazu CCTV

Monitor-Samsung-19-z-matryc-wandaloodporn-500


W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu. Główną cechą wyróżniającą monitory stosowane w telewizji przemysłowej jest to, że zostały zaprojektowane z myślą o ich ciągłej pracy również w warunkach gdzie zachodzi ryzyko uszkodzenia mechanicznego matrycy lub innych czynników. Ważnym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu oraz jego jakość, w szczególności ilość szczegółów. Do monitoringu stosuje się monitory przynajmniej 19 calowe i większe.

Przewody do telewizji przemysłowej CCTV.

Prawidłowy dobór różnego typu złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych jest wbrew pozorom niezwykle istotnym zadaniem dla każdego instalatora systemu CCTV. Źle dobrany przewód lub zasilacz zbyt niskiej mocy może skutecznie unieruchomić nawet najbardziej zaawansowany układ. Najpopularniejsze przewody koncentryczne stosowane w CCTV.
  • Przewody jednożyłowe. Stosowane są do transmisji wizji z kamery, w przypadkach, gdy zasilanie poprowadzone jest niezależnie.
  • Przewody ze zintegrowanymi z żyłami zasilającymi. W przypadku prowadzenia linii zasilającej równolegle do sygnału wizyjnego warto skorzystać z przewodu YAP 75-0,59/3,7+2x0,5 przewód posiada powłokę z PCV.

Zasilanie.

Zasilanie kamer przemysłowych to temat, który stanowi on często główną przyczynę wadliwie działającego systemu. Oferowane przez nas kamery zasilane są napięciem stałym 12V, oraz napięciem 230V.

Zasilanie 12V jest niewątpliwie najczęstszym zasilaniem wykorzystywanym w systemach telewizji przemysłowej. Przy doborze zasilacza w systemie telewizji przemysłowej bardzo ważne jest aby dobrać zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej. Najczęściej stosowane kamery pobierają ok 150mA a z oświetlaczem podczerwieni ok 700mA.

Zasilanie kamer przemysłowych 230V AC.

Do zalet zasilania na 230V niewątpliwie można zaliczyć odległość, na jaką można przesłać to napięcie jak i powszechna dostępność sieci w instalowanych obiektach. Na tym jednak zalety zasilania tym napięciem się kończą. Wadą tego typu zasilania są na pewno względy bezpieczeństwa takiej instalacji.



Sieci bezprzewodowe
Sieci światłowodowe
Monitoring
Sieci LAN




Warto zobaczyć
Internet światłowodowy, nasze promocje, lista naszych klientów
Menu:

Start
O Firmie
Rekrutacja
Mapa strony
Kontakt
Usługi:

mNet - Internet
mFon - Telefon
mHost - Hosting
mWeb - Grafika komputerowa
mService - Serwis komputerowy


mShop- Sklep
mLan - Sieci
mAir - Sieci bezprzewodowe
mCCtv - Monitoring
mIptv - Telewizja
mBit Internet Technology

Trakt św. Wojciecha 253,
80-018 Gdańsk

pn - pt: 8.30 - 16.30
sob: Nieczynne
Sob-Ndz. - Awarie Kl.Indywidualny: Tylko SMS
Sob-Ndz. - Awarie Biznes: Nr kon. dla Biznesu
Zapisz się do newslettera
Copyright© mBit Internet Technology 2012

Google+