Monitoring boiska.
Program MOJE BOISKO - ORLIK 2012
"MOJE BOISKO - ORLIK 2012"
Program
"MOJE BOISKO - ORLIK 2012" realizowany jest przede wszystkim z myślą o młodzieży, aby mogła się cieszyć z uprawiania sportu na nowoczesnych obiektach sportowych w bezpiecznych warunkach.
Foto: http://www.ro.com.pl/aktualnosci/tresc/4024/Trzy_nowe_Orliki_na_Warmii_i_Mazurach/
Program Orlik 2012 ma zasięg ogólnopolski. Obiekty powstałe w małych miejscowościach, gdzie policja nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, a zatrudnienie firmy, która miałaby dozorować obiekt jest za drogie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie monitoringu.
Dzięki instalacji monitorującej obiekt mamy możliwość jednoczesnego podglądu obrazu ze wszystkich kamer na jednym monitorze lub kilku wybranych, bądź jednej interesującej nas w danym momencie. Dodatkowo jest możliwość odtwarzania zapisanego materiału video i wyszukiwanie interesujących nas zdarzeń co jest szczególnie przydatne w sytuacji gdy jakieś zdarzenie umknęło naszej uwadze, a dopiero po jakimś czasie wyjdzie na jaw, mamy wtedy możliwość odtworzenia całego zajścia za pomocą rejestratora DVR, który jest sercem stacji monitoringu. Dzięki kamerom dzień i noc obraz z miejsc nieoświetlonych będzie czytelny i możemy mieć pewność, że żadne zdarzenie nie pozostanie niezauważone. Dzięki wbudowanym serwerom www w rejestratorach DVR można oglądać obraz z kamer przez Internet za pomocą podstawowej przeglądarki internetowej, co daje możliwość udostępnienia policji dostępu do materiałów zapisanych na dyskach oraz obrazu "na żywo". Na obiektach sportowych zajmujących znaczną przestrzeń komunikacje między kamerami znacznie ułatwia zastosowanie bezprzewodowych zestawów nadawczo odbiorczych działających w częstotliwości 5,8GHz. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć kłopotliwych połączeń przewodowych zapewniając stabilny i bez obsługowy przesył obrazu na odległościach do 2km pod warunkiem, że zapewniona jest widzialność optyczna nadajnika i odbiornika. Przy zastosowaniu zestawu nadawczo-odbiorczego CAMsat 5,8 GHz TCO5807h uzyskamy transmisje real-time wysokiej jakości obrazu w pełnej rozdzielczości PAL oraz dźwięku stereo niezakłócanego przez inne sieci bezprzewodowe, takie jak bezprzewodowy Internet lub sieć lokalna. Do zestawu można także dołączyć zestaw do bezprzewodowej transmisji telemetrycznej służący do sterowania kamerami obrotowymi np. działający w paśmie 868MHz system bezprzewodowej obsługi kamer szybkoobrotowych (telemetria) nadajnik/odbiornik CD04 firmy CAMsat, nadaje on w standardzie RS485, a prędkość transmisji jest ustawiana przez użytkownika w zakresie od 4800 do 38400 bit./s.
Systemy bezprzewodowe są w stanie bardzo ułatwić monitoring dużych i skomplikowanych obiektów dzięki solidnemu wykonaniu i sprawdzonej technologii. Bezprzewodowe systemy nadawczo odbiorcze są niezawodne i wypełni bezobsługowe, a jakość transmisji obrazu, dźwięku czy też sygnałów sterujących jest w pełni zadowalająca.
Kupując kamerę przemysłową trzeba dobrze określić w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Bardzo istotne jest to czy rejestracja obrazu "widzianego" przez kamerę będzie odbywała się w dzień w nocy czy może w obu sytuacjach dlatego należy dobrać odpowiednią kamerę a także obiektyw.
Wybierając kamerę stajemy przed wyborem czy zastosować kamerę kolorową czy czarno białą.
Ze względu na obserwację poglądową dużo lepsze efekty uzyskuje się stosując
system oparty na kamerach kolorowych. System kolorowy pozwala na lepszą obserwację szczegółów, dlatego lepiej spełnia wymagania np. przy obserwacji tłumu na ulicy, klientów w supermarketach.
Istotnym parametrem kamery jest rozmiar przetwornika CCD. W kamerze ma wpływ na kąt widzenia. Stosowanie obiektywu o formacie większym, niż format przetwornika kamery, powoduje zmniejszenie kąta widzenia.
Taka kombinacja daje z kolei zwiększoną rozdzielczość oraz jakość obrazu, ponieważ wykorzystywany jest w niej tylko środek obiektywu, gdzie elementy optyczne są oszlifowane z większą precyzją.
Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości - monochromatyczne 420/480 linii oraz kolorowe - 350 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych.
Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości - odpowiednio 570/600 i 460 linii pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych szczegółów.
Takie kamery o podwyższonych parametrach, wyposażone w dobrej klasy obiektyw i obudowy z grzałkami wyposażonymi w termostat na pewno nie zawiodą oczekiwań i zapewnią uzyskanie dobrego obrazu w każdych warunkach
Ze względu na charakter obserwowanego obiektu tzn. dzieci i młodzież należy uwzględnić kamery, które mogą być narażone na przypadkowe lub celowe uszkodzenia.
W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń, stosować dodatkowe obudowy, które uniemożliwią np. zmianę położenia pierścienia ostrości obiektywu. Stabilne uchwyty - które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką.
Dużo lepsze efekty daje zastosowanie uchwytów metalowych skręcanych "tradycyjną śrubą", niż tanich, plastikowe uchwytów z przegubem kulowym.
W przypadku sufitowych kamer kopułowych warto stosować wandaloodporne obudowy z poliwęglanu.
Stosując monitoring na np. placach zabaw i parkingach placach targowych trzeba uwzględnić, że kamera pracuje w zmiennych warunkach (opady deszczu, mróz) dlatego na zewnątrz polecamy stosować do kamer obudowy zewnętrzne z grzałkami i termostatem.
Sprawą podstawową jest dobranie do każdego konkretnego zastosowania odpowiednich obiektywów. Nieprawidłowy wybór obiektywu może spowodować złe działanie całego systemu.
- Obiektywy z przysłoną automatyczną używane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, gdzie panują zmieniające się warunki oświetlenia.
- Obiektywy z przysłoną ręczną są używane zazwyczaj dla zastosowań wewnętrznych, gdzie poziom światła pozostaje stały. Oprócz tego że zdecydujemy się na rodzaj przysłony to musimy stanąć przed wyborem długości ogniskowej obiektywu.
Długość ogniskowej obiektywu jest związana bezpośrednio z kątem widzenia, który ma być osiągnięty.
Małe długości ogniskowych dają szerokie kąty widzenia. Duże długości ogniskowej dają wąskie kąty widzenia.
Tak więc, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych.
W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu.
Ważnym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, menu ekranowe (głównie przy monitorach kolorowych),a także toru audio.
Wyróżniamy
monitory czarno-białe oraz kolorowe o różnych wielkościach przekątnej ekranu, np. 9, 12, 15 czy 20 cali. Warto również pamiętać o doborze monitora o odpowiedniej wielkości. Jeżeli monitor będzie wykorzystany sporadycznie, jedynie do ewentualnego podglądu materiału zarejestrowanego wystarczy monitor 12"-15". W przypadku, gdy podgląd będzie prowadzony również na bieżąco przez operatora konieczne jest zastosowanie większego np. 20" monitora.
Prawidłowy dobór różnego typu złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych jest wbrew pozorom niezwykle istotnym zadaniem dla każdego instalatora systemu CCTV. Źle dobrany przewód lub zasilacz zbyt niskiej mocy może skutecznie unieruchomić nawet najbardziej zaawansowany układ.
Najpopularniejsze przewody koncentryczne stosowane w CCTV.
- Przewody jednożyłowe. Stosowane są do transmisji wizji z kamery, w przypadkach, gdy zasilanie poprowadzone jest niezależnie.
- Przewody ze zintegrowanymi z żyłami zasilającymi. W przypadku prowadzenia linii zasilającej równolegle do sygnału wizyjnego warto skorzystać z przewodu YAP 75-0,59/3,7+2x0,5 przewód posiada powłokę z PCV.
Zasilanie.
Zasilanie kamer przemysłowych to temat, który stanowi on często główną przyczynę wadliwie działającego systemu. Oferowane przez nas kamery zasilane są napięciem stałym 12V, oraz napięciem 230V.
Zasilanie 12V jest niewątpliwie najczęstszym zasilaniem wykorzystywanym w systemach telewizji przemysłowej. Przy doborze zasilacza w systemie telewizji przemysłowej bardzo ważne jest aby dobrać zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej. Najczęściej stosowane kamery pobierają ok 150mA a z oświetlaczem podczerwieni ok 700mA.
Zasilanie kamer przemysłowych 230V AC.
Do zalet zasilania na 230V niewątpliwie można zaliczyć odległość, na jaką można przesłać to napięcie jak i powszechna dostępność sieci w instalowanych obiektach. Na tym jednak zalety zasilania tym napięciem się kończą. Wadą tego typu zasilania są na pewno względy bezpieczeństwa takiej instalacji.
Sieci bezprzewodowe
Sieci światłowodowe
Monitoring
Sieci LAN